I Forum Turystyki Medycznej i Prozdrowotnej 18-19 listopada 2016 w Nałęczowie

I Forum Turystyki Medycznej i Prozdrowotnej 18-19 listopada 2016 w Nałęczowie

I Forum Turystyki Medycznej i Prozdrowotnej 18-19 listopada 2016 w Nałęczowie

Podczas dwudniowych obrad w Nałęczowie dyskutowano o możliwościach zaistnienia na międzynarodowej mapie turystyki medycznej regionu lubelskiego i Uzdrowiska Nałęczów. Forum zorganizowane zostało przez Lubelskie Forum Biznesu i Uzdrowisko Nałęczów.

Magdalena Rutkowska z Medical Travel Partner prezentowała osiągnięcia Polski na arenie międzynarodowej jako destynacji preferowanej dla pacjentów na rynku podróży medycznych.

Uczestnicy Forum głównie wskazywali na potrzebę wspólnego działania w regionie. Istniejący Klaster Lubelskiej Medycyny, Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna, jak i Burmistrzowie okolicznych miast i Wójtowie okolicznych gmin wyrazili chęć wspólnego działania.

Potencjał wojewódzwa lubelskiego stanowią strategiczne sektory takie jak medycyna i uzdrowiska. W województwie lubelskim pracuje 5360 lekarzy i 11 300 pielęgniarek. Sektor lubelskiej medycyny od 2014 roku konsoliduje podmioty chcące się wspólnie rozwijać tworząc Klaster Lubelskiej Medycyny. Do Klastra należą takie podmioty jak Uniwersystet Medyczny w Lublinie, Uniwersytet Marii – Skłodowskiej –Curie i Uniwersytet Jana Pawła II w Lublinie, a działania są wspierane przez Urząd Miasta w Lublinie.

Drugim sektorem strategicznym są Uzdrowiska: najbardziej znane Nałęczów, jak i mniej znany Krasnobród, Poniatowa czy Janów Lubelski. Uzdrowiska polskie są unikalne na skalę światową.

„Uzdrowiska to nasz jedyny narodowy produkt sieciowy, który ma europejską markę“

podkreślał Burmistrz Nałęczowa Andrzej Ćwiek.

W ostatnich latach działa również lokalne lotnisko, z którego bezpośrednie loty łączą Lublin z Eindhoven, Glasgow, Liverpool, Londyn, Oslo czy Sztokholmem. Zasadne staje się zaplanowanie kierunku promocji usług medycznych czy usług sanatoryjnych właśnie do tych miast i krajów.

Jak podkreśliła Pani Prezes Agnieszka Gąsior – Mazur, Prezes Lubelskiego Klubu Biznesu jest to początek drogi i próba połączenia różnych sektorów i sił do wspólnej promocji. Zasadne wydaje się przeprowadzenie w następnym kroku szkoleń czy warsztatów mających na celu zidentyfikowanie rynków, jak i stworzenie unikalnej wspólnej oferty dla pacjenta zagranicznego. Medical Travel Partner zaoferował swoją pomoc przy przygotowaniu warsztatów ze strategii pozyskiwania pacjenta zagranicznego, które w najbliższym czasie będą planowane przez Lubelski Klub Biznesu. Oprócz następnego kroku w postaci warsztatów zostało zapowiedziane na kolejny rok również II Forum Turystyki Medycznej  i Prozdrowotnej w Nałęczowie, na który warto będzie przyjechać i poznać postępy wspólnej promocji regionu lubelskiego.