Targi seniora “SeniorMassan” Sztokholm 1-3.10.2019

Targi seniora “SeniorMassan” Sztokholm 1-3.10.2019

Targi seniora “SeniorMassan” Sztokholm 1-3.10.2019

Starość określana jest jako jesień życia czy druga młodość. W niewielu miejscach na świecie do starości przykłada się odpowiednią atencję. Chlubnym wyjątkiem jest Skandynawia gdzie właśnie jesienią już od 25 lat, odbywają sie największe Targi w Skandynawii, „SeniorMassan“,  które są dedykowane seniorom.

W tym roku w dniach 1-3.10.2019 odbyła się już Jubileuszowa 25 – letnia edycja Targów Targi seniora „SeniorMassan“ .

Targi cieszą się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem i szacuje się, że w tym roku odwiedziło targi ponad 14 000 seniorów. Tegoroczna edycja była bardzo uroczysta. Przez cały okres trwania targów nie zabrakło muzyki na żywo, a seniorzy mogli skorzystać z degustacji win.

Przez 3 dni trwania Targi seniora targów seniora „SeniorMassan“ odwiedzający mogli zapoznać się z ofertami z całego świata, odwiedzać stoiska wystawiających się różnych krajów gdzie mogli zakupić promocyjnie wycieczki do poszczególnych regionów. Mogli również zapoznać się z ofertą handlową firm produkujących artykuły dedykowane seniorom takie jak lekarstwa, ubrania,  produkty naturalne, specjalnie zaprojektowane buty, sprzęt do ćwiczeń czy sprzęt rehabilitacyjny. Na targach dedykowanych do tej grupy wiekowej nie zabrakło też wystawców reprezentujących branżę domów pogrzebowych.

Polska jako kraj zaprezentowała podczas tegorocznych Targi seniora targów nie tylko ofertę turystyczną, ale również turystyki zdrowotnej. Rozległe stoisko przygotowane było przez Polską Organizację Turystyczną oddział w Sztokholmie i wyróżniało się na tle stoisk z innych krajów artystycznymi grafikami Tytusa Brzozowskiego jak i ciekawą ofertą turystyczną głównych polskich miast oraz wybrzeża bałtyckiego.

Polskie stoisko dedykowane turystyce zdrowotnej przyciągało potencjalnych pacjentów ankietą dotyczącą naszych naturalnych polskich zasobów używanych w polskich uzdrowiskach: bursztynu i solanki. Muzeum Bursztynu z Kołobrzegu przygotowało wspaniałe nagrody dla osób, które wypełniały ankietę. Dodatkową atrakcją była oferta mierzenia ciśnienia, do której ustawiały się kolejki seniorów przez 3 dni trwania targów. Wielu spośród nich dowiedziało się dopiero po raz pierwszy, że ciśnienie jest zbyt wysokie i powini się udac na konsultację lekarską. Atrakcją każdego popołudnia było losowanie nagrody specjalnej dla osób, które wypełniały przez cały dzień ankietę. Wśród nagród były kosmetyki wyprodukowane z bursztynu, mydło, szampony i kremy z bursztynu, słoiczki gotowe do przygotowania nalewki z bursztynu, bidony, czy maty do ćwiczeń.

Targi „Seniormassen“ odbywają się również w Malmo i Getteborgu. Targi odbywające się w Sztokholmie należą do największych we wszystkich  krajach nordyckich. Przyciągają one odwiedzających głównie ze Sztokholmu jak i gmin ościennych, z których Regionalne Stowarzyszenia Seniorów organizują specjalne dedykowane transporty, tak aby ułatwić dotarcie seniorom na targi.

Seniorzy odwiedzający Targi seniora i polskie stoisko turystyki medycznej najczęściej pytali o ofertę dotyczącą polskich sanatoriów. Interesowały ich pobyty zdrowotne i rehabilitacyjne. Z rozmów z seniorami wynikało, że w Szwecji seniorzy nie tylko nie mają zapewnionej opieki sanatoryjnej, która byłaby refundowana  przez Państwo, ale również  wogóle nie mają takich miejsc w swoim kraju, gdzie nawet bez refundacji mogliby skorzystać z takich usług prywatnie. Obiekty w Szwecji, z których mogliby skorzystać oferują tylko popularne spa i wellness nieoferując żadnych zabiegów zdrowotnych. Polska oferta pobytów prozdrowotnych w uzdrowiskach zatem spotykała się z żywym zainteresowaniem. Seniorów interesowało szczególnie czy muszą posiadać skierowanie na wyjazd do polskiego sanatorium oraz w jaki sposób mogą oni uzyskać refundację takiego pobytu u siebie w kraju po powrocie do Szwecji.

Dodatkowo seniorzy szukali bezpośrednio porady odnośnie swojego stanu zdrowia. Pytali o możliwości operacji biodra czy kolana w polskich placówkach. Martwili się czy po operacji będzie zapewniona w szpitalu na miejscu rehabilitacja, czy będą musieli wracać bez rehabilitacji. Szukali porady i pomocy w chorobach rzadkich.

Ciekawe rozmowy dotyczyły również polskich domów spokojnej starości. Pobytami w domach spokojnej starości w Polsce najczęściej byli zainteresowani polonijni seniorzy, którzy mieszkają w Szwecji od wielu lat, ale coraz częściej myślą o powrocie do kraju. Pytani o atrakcyjną cenę takiego miesięcznego pobytu w polskim domu spokojnej starości odpowiadali, że jakby ta cena wynosiła 4500 zł to chętnie by na takie pobyty się decydowali. Jest to dobra zapowiedź dla zainteresowanych placówek w Polsce, aby w przyszłym roku zaprezentować taką ofertę na Seniormassen.

Seniorów, którzy byli zainteresowani ofertą turystyczną najbardziej interesowały zakupy, oferta kulturalna, Trójmiasto, targi świąteczne i regionalne czy podróże kamperami. Jest to wskazówka dla placówek i pośredników turystyki medycznej, aby ofertę medyczną uzupełnić właśnie o te usługi.