Wyjazdy Rosjan w celach zdrowotnych

Wyjazdy Rosjan w celach zdrowotnych

Wyjazdy Rosjan w celach zdrowotnych

Turystyka medyczna z Rosji. Pacjent rosyjski.

Wyjazdy Rosjan w celach zdrowotnych  są analizowane na rynku rosyjskojęzycznym. Turystyka medyczna w wydaniu Rosjan odnotowała wzrost o 47% i ponad 70 000 mieszkańców Rosji wyjeżdża rocznie w poszukiwaniu procedur medycznych za granicę, wydając na pomoc medyczną za granicą około 1 mld USD (MEDSHOW 2014).

Rocznie około 200 000 Rosjan wyjeżdża dodatkowo w celach uzdrowiskowych lub spa & wellness.

Najczęściej wyjazdy Rosjan w celach zdrowotnych realizowane są do Finlandii, Niemiec, Chin, Izraela i Turcji. W roku 2014 Niemcy odnotowały ponad 12 000 pacjentów, natomiast w roku 2015 niemieckie szpitale zanotowały znaczny spadek przyjazdów Rosjan, po kryzysie i spadku wartości rubla.

Liczba Rosjan wyjeżdżających do Polski w celach turystycznych to 15,8 mln rocznie.

Zainteresowanie turystyką medyczną z Rosji dotyczącą Polski jest stosunkowo małe, ale rośnie.

Wyjazdy Rosjan w celach zdrowotnych  do Polski stają się coraz częstsze. Cele zdrowotne pacjent rosyjski w Polsce wymienia na 5. miejscu.

Na podstawie ankiety badającej zachowania rosyjskich pacjentów przytaczanej przez WPHI (Wydział Promocji Handlu i Inwestycji) w Moskwie możemy wyróżnić elementy ważne dla pacjenta rosyjskiego i rosyjskojęzycznego. Podczas wyjazdy Rosjan w celach zdrowotnych ważne są elementy:

  • robienie zakupów podczas pobytu, w tym produktów i materiałów leczniczych oraz dermokosmetyków,
  • oferta ośrodka jako „all inclusive” – (transport, przywóz, zapewnienie opieki, możliwość wypoczynku poza zabiegami itp.),
  • personel rosyjskojęzyczny,
  • pełne oferty pakietowe połączone z ofertą kulturalną, informacją o koncertach w danym mieście itp.

Badając wyjazdy Rosjan w celach zdrowotnych Rosjanie z Moskwy podają w ankiecie, że częstym ich wyborem jeśli chodzi o lokalizacje, są góry.

Wyjazdy Rosjan w celach zdrowotnych. Na rynku rosyjskojęzycznym najbardziej popularną wyszukiwarką jest yandex.ru (60-70% wśród internautów). Można przeanalizować tam dane zapytań dotyczące rynku turystyki medycznej z Rosji oraz przeanalizować wyjazdy Rosjan w celach zdrowotnych wśród pacjentów rosyjskojęzycznych.

Z najnowszych danych opublikowanych przez firmę RECOMED, pozyskującą pacjentów do 800 klinik w 40 krajach na całym świecie z rynku rosyjskojęzycznego od ponad 8 lat, wynika, że po ostatnim kryzysie w Rosji liczba zapytań do krajów Europy Zachodniej znacznie spadła i wyjazdy Rosjan w celach zdrowotnych znacznie spadły.

Pacjenci nie poszukują leczenia, które jest dostępne w Rosji. Firma pośrednicząca w usługach turystyki medycznej dostaje takie np. zapytania „Proszę o wizytę u lekarza zaangażowanego na świecie w badania nad szczepionką na raka mózgu”. Rosjanie wykazują znaczny brak zaufania do środowiska medycznego w swoim kraju i poszukują odpowiedzi na pytania, na które nie mogą liczyć w swoim państwie. Według danych Recomed całkowite zapotrzebowanie na leczenie za granicą znacznie wśród Rosjan spadło. Szczególnie dotyczy to miejsc takich jak USA i Turcja, popyt tam niemal zaniknął z powodu konfliktów politycznych, które opisują media. Dla obywateli z europejskiej części Rosji najbardziej popularne miejsca to Izrael (45% turystów medycznych z Federacji Rosyjskiej) i Niemcy (35%). Na trzecim miejscu kiedyś była Turcja. Dzisiaj, po zestrzeleniu rosyjskiego wojskowego myśliwca 28 listopada 2015 roku, Władimir Putin podpisał „Dekret w sprawie środków w celu zapewnienia bezpieczeństwa narodowego Federacji Rosyjskiej i ochrony obywateli Federacji Rosyjskiej przeciwko karnym aktom sprzecznym z prawem i na za- stosowanie specjalnych obostrzeń gospodarczych wobec Turcji”. Po podpisaniu tego dekretu biura podróży i organizatorzy turystyki musieli zawiesić sprzedawanie rosyjskim obywatelom produktów, które zachęcają do podróży na terytorium Turcji.

Wyjazdy Rosjan w celach zdrowotnych mieszkańców dalekowschodniej części Rosji dotyczą krajów azjatyckich i ci pacjenci wolą leczyć się w Korei, Chinach, Tajlandii i Japonii.

Spadek liczby zapytan ́dotyczył najczęściej leczenia IVF, porodu, stomatologii, chirurgii estetycznej i kontrolnych badań lekarskich. W wyniku kryzysu, Rosjanie zaczęli wyjeżdżać za granicę głównie w celu leczenia skomplikowanych przypadków w dziedzinie chirurgii, onkologii i chorób genetycznych. Również przeciętny rachunek za leczenie pacjenta rosyjskiego spadł około dwukrotnie w stosunku do wydatków ponoszonych przed kryzysem.

Na rynku rosyjskojęzycznym najważniejsze jest traktowanie każdego pacjenta indywidualnie i reagowanie na jego potrzeby – każdorazowo trzeba prosić o dokładny opis problemu i dostępną dokumentację medyczną. Firma Recomed nie sprzedaje gotowych pakietów. Za każdym razem gdy pacjent wysyła dokumentację lekarską, jest ona tłumaczona i wysyłana celem indywidualnej konsultacji i wyceny w wybranym kraju. Firmy oferują również indywidualnie dobrane loty i hotele. Jeżeli zachodzi potrzeba pośredniczący w usługach turystyki medycznej zapewniają własny transport lotniczy, np.pogotowie lotnicze.

Dla Rosjan bardzo ważne są rekomendacje innych pacjentów (ponad 37% miesięcznych transakcji sprzedaży firmy Recomed wynika z tak zwanego kanału lojalnościowego).

Wyjazdy Rosjan w celach zdrowotnych oraz z wyjazdy pacjentów z innych krajów są zanalizowane w książce dotyczącej turystyki medycznej

Jak pozyskać pacjenta rosyjskojęzycznego dowiesz się z kompendium dla menedżerów w ochronie zdrowia„Turystyka medyczna w praktyce czyli jak pozyskać pacjenta zagranicznego“. Więcej w niej również o rynkach w turystyce medycznej oraz o  obwodzie kaliningradzkim. 

KUP TERAZ

www.turystyka-medyczna.shoplo.com

Pacjent rosyjskojęzyczny staje się cennym nabytkiem dla polskich placówek. Warto wybrać się na spotkanie networkingowe organizowane na rynkach rosyjskojęzycznych.

Poniżej tabela z najbliższymi targami i spotkaniami.

COUNTRY   CITY  DATE  NAME OF THE FAIR  Topic
Russia Moscow 19/09 Pure luxury Travel Networking
Russia Moscow 19-21/09 OTDYKH Leisure Moscow Leisure
Russia Moscow 3/10 Luxury Travel Mart Networking
Russia Moscow 4-8/12 ZDRAVOOKHRANENIYE Medical
Ukraine Kiev 26/09 Luxury Travel Mart Networking
Ukraine Kiev 4-6/10 UITM Leisure
Ukraine Odessa 6/10 Deluxe Travel Market Networking
Ukraine Kiev 4-6/10 Medical Travel Exhibition and Conference.  MTEC.Kiev Medical
Armenia Erevan 8-10/10 Leisure Leisure
Belarus Minsk 27-29/09 Leisure  Belarus Tourbusiness Leisure
Uzbekistan Tashkent 20-22/09 UzMed Expo 2017 Medical
Kazakhstan Astana 27-29/09 Astana Leisure – 2017 Leisure
Kazakhstan Almaty 27-29/09 Luxury Travel Mart Networking
Azerbaijan Baku 28-30/09 BIHE 2017 Medical