Kliniki w branży turystyki medycznej w Polsce

Kliniki w branży turystyki medycznej w Polsce

Kliniki w branży turystyki medycznej w Polsce

Najaktywniejsze kliniki w branży turystyki medycznej w Polsce.

Publikujemy wpis Michała Matusiaka z ClinicHunter

 

Niezauważony do niedawna przez media „złoty wiek” Polski staje się powoli faktem docenianym przez międzynarodowe społeczeństwo i turystów zalewających polskie lotniska, miasta, góry, a także placówki medyczne. W dość zaskakująco krótkim czasie, bo od 2015r. do teraz Polska stała się rozpoznawalnym turystycznym i rekreacyjnym punktem na mapie Europy. Liczba turystów odwiedzających Polskę wzrosła w 2017 roku o 9,6% w ciągu dwóch lat do 18,3 mln. Natomiast dynamicznie rozwijająca się polska gospodarka pod względem PKB skoczyła z 30 miejsca na 22 w rankingu światowym w tym roku i stała się 7 co do wielkości gospodarką w UE, z całkowitym PKB wynoszącym 524 mld euro. Gospodarka nadal rośnie odmieniając kraj i rynek, a co za tym idzie ułatwiając obcokrajowcom przyjazd, zwiedzanie i uczestniczenie w tej pozytywnej zmianie atmosfery w kraju. Tym bardziej, iż jest to anglojęzyczne środowisko klasyfikowane na 13 miejscu z 88 krajów na całym świecie i 11 miejscu w Europie według EF English Proficiency Index (EF EPI) – największego na świecie rankingu krajów pod względem znajomości angielskiego wśród dorosłych – z wysokim wskaźnikiem biegłości EF EPI wynoszącym 62.45. Oznacza to, że turysta ma ponad 60% szansy na rozmowę z kimś po angielsku, kiedy szuka wskazówek lub informacji błądząc po ulicach polskich miast.

 

Największy w Unii Europejskiej polski krajowy rynek konsumencki obejmujący 61% PKB i rekordowy w dekadzie realny wzrost minimalnego wynagrodzenia brutto o 5,3% w skali zeszłego roku dodały około 2-3% do dochodu obywateli rocznie. Dodatkowo, zerowy PIT dla osób poniżej 26 roku, zwyżka emerytur, oraz ogólna obniżka podatków o 1% obecnie wprowadzana przez rząd, napędzają wzrost płac i PKB, wytwarzają bogactwo i zmniejszają ubóstwo w Polsce. To z kolei oznacza większy popyt na usługi i produkty wyższej jakości w Polsce, co jest również bardzo fortunne dla zagranicznych turystów szukających tych usług zagranicą, lecz obawiających się możliwych niskich standardów usług lub niewykwalifikowanych specjalistów. Najnowsze statystyki ruchu przychodzącego regularnych i medycznych turystów potwierdzają „złoty wiek” Polski, ponieważ około 15,8 miliona – i więcej – turystów przybywa do Polski rokrocznie. Dlaczego tak się dzieje? Polska staje się coraz częściej wybieranym miejscem na wakacje dzięki swoim atutom średniowiecznej architektury, piękna natury, dobrego powietrza, długiej historii, silnych więzi kulturowych z ziemią i tradycjami oraz wyjątkowej kuchni regionalnej. Polska Organizacja Turystyczna przyczynę takiego wzrostu napływu i zainteresowania tłumaczy jednak względami bezpieczeństwa. Wydaje się, że coraz więcej Europejczyków i Amerykanów zgadza się z wyjaśnieniem POTu: „Polska jest krajem otwartym, przyjaznym, gościnnym i bezpiecznym. Ten ostatni aspekt ma teraz szczególne znaczenie dla turystów, niezależnie od ich miejsca pochodzenia.” Większość turystów pochodzi z Niemiec, Ukrainy, Rosji i Wielkiej Brytanii. Rosnąca liczba przyjazdów do Polski jest z Chin (wzrost o 54,5%), Izraela (49,7%) i Korei Południowej (18,2%) – mniej zauważalne, lecz nadal rosnące jest zainteresowanie hinduskich, rosyjskich i australijskich turystów do przyjazdu do Polski. Innymi czynnikami zachęcającymi do wyboru Polski jako miejsca leczenia są ceny, oraz dostęp do nowych technologii w kraju, które zapewniają wysoki standard usług oferowanych przez kliniki. Joanna Szyman z firmy doradczej Upper Finance ocenia, że największe szanse na wykorzystanie potencjału tych tendencji mają miasta, które łączą kilka cech: dysponują bazą wysokiej klasy placówek medycznych, zapewniają dogodną komunikację, przede wszystkim lotniczą, a do tego oferują unikatowe atrakcje turystyczne”.

 

Polska jest znana jako silny ośrodek szkolnictwa wyższego w Europie od lat, klasyfikowana w badaniu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OCED) jako 5 kraj w Europie i 11 na świecie ze względu na swój system edukacyjny z dobrze wykształconymi absolwentami, często kontynuującymi karierę lub studia doktoranckie za granicą w ośrodkach akademickich w Wielkiej Brytanii i USA. Fakt, że tak wielu pacjentów z zagranicy decyduje się na leczenie w Polsce, wydaje się potwierdzać wysokie wykształcenie i praktyczne kwalifikacje polskich specjalistów medycznych. Kilka lat temu Polska znalazła się na 5 miejscu w europejskiej turystyce medycznej według Indeksu Turystyki Medycznej Międzynarodowego Centrum Badań Opieki Zdrowotnej 2016-2017 (IHRC), jednak tendencja ta wciąż rośnie wraz z liczbą odwiedzających Polskę turystów.

 

Ilu turystów medycznych przyjeżdża do Polski? Dane

 

Rynek turystyki medycznej w Polsce badany jest przez rozmaite instytucje i agencje, które powołują się na różne metody szacunku, przez co uzyskanie precyzyjnych danych na temat turystyki medycznej w Polsce jest skomplikowane. Od pierwszych prasowych wzmianek na temat liczby zagranicznych pacjentów, którzy odwiedzili Polskę w latach 2009-2010 rozpoczęły się próby realnego oszacowania przyjezdnych, nieudokumentowane liczby wspominały nawet liczby oscylujące między 800 tysiącami a nawet 1 milionem zdrowotnych turystów. Niemniej jednak, bardziej dokładne liczby odwiedzających Polskę w celach zdrowotnych oraz korzystających z zakładów uzdrowiskowych w Polsce są znane. Główny Urząd Statystyczny podaje 386 tys. turystów odwiedzających nasz kraj w 2015 roku z zadeklarowanym celem zdrowotnym. Z danych z 2017 roku wynika, iż Polska w roku 2016 przyjęła około 466 tysięcy takich osób, co stanowi wzrost aż o 22% w porównaniu z rokiem poprzednim, jednakże dane te mogą być bardzo mylące na pierwszy rzut oka. Na turystów tych bowiem dzielą się niezadeklarowani nierezydenci odwiedzający Polskę na jedną dobę. Turyści zagraniczni przybywający do Polski dzielą się również na tych co przybywają do uzdrowisk, tych którzy poddają się zabiegom medycznym i kosmetycznym, oraz tych którzy korzystają z usług wellness i spa dostępnych w Polsce. Zatem łączna liczba osób, według statystyk GUS, które odwiedziły Polskę w celu podjęcia leczenia w 2015 roku to 93 tysięcy, w analogicznym badaniu w 2016 roku było to już 155 tysięcy, w 2017 liczba wzrosła do 172 tysięcy, za to w 2018 roku było to już 244 tysięcy nierezydentów przybywających w celu zdrowotnym. Jak widać badania te nie biorą pod uwagę kuracjuszy uzdrowiskowych, jednodniowych czy Polaków przyjeżdżających do Polski z zagranicy bez ubezpieczenia, którzy leczą się w naszych klinikach i szpitalach. Mimo to, liczba ta zauważalnie wzrasta, systematycznie potwierdzając atrakcyjność polskiego zaplecza medycznego i polskiej oferty. Jeśli doliczyć do niej jednodniowych turystów medycznych, otrzymamy około 400 tysięcy kuracjuszy w ostatnim roku. Zatem przy średniej liczbie 15,8 miliona turystów odwiedzających Polskę rocznie, mniej niż pół miliona można zaliczyć do kategori turystów zdrowotnych. Ta wzrostowa tendencja i liczby są imponujące oraz świadczą o dużym zaufaniu potencjalnych klientów do jakości usług oferowanych w Polsce.

 

Według Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej (ISAPS – International Society of Aesthetic Plastic Surgery) na zagranicznych rynkach usług plastycznych największym popytem cieszyły się w 2018 roku operacje powiększania piersi, liposukcji, liftingu biustu, plastyki brzucha i powiek. Pacjentów zagranicznych na polskim rynku usług medycznych najbardziej interesują z kolei usługi stomatologiczne, bowiem najliczniejszą grupę tworzą turyści stomatologii. Instytut Badań i Rozwoju Turystyki Medycznej, na podstawie zebranych danych i wywiadów eksperckich, szacuje, że w 2016 Polskę odwiedziło 75 000 pacjentów stomatologicznych. I nic dziwnego, bowiem rynek usług dentystycznych w Polsce szacowany jest na 9,6 mld złotych z perspektywą 12,5 mld na rok 2020, co oznacza że popyt na usługi stomatologiczne w Polsce rośnie, a małe gabinety dentystyczne konsolidują się podobnie do gabinetów w Europie Zachodniej pod znanymi markami by nie martwić się o marketing i świadczyć usługi najwyższej jakości swoim klientom.  Głównymi czynnikami wpływającymi na tak dużą liczbę zagranicznych pacjentów stomatologicznych są atrakcyjne cenowo oferty klinik i ich doświadczenie w obsłudze pacjenta zagranicznego oraz konieczność prywatnego finansowania części zabiegów stomatologicznych w krajach zachodnioeuropejskich. Drugie miejsce w 2016 roku stanowiło 22 000 pacjentów chirurgii plastycznej. Już w latach 2015-2016 rynek medycyny estetycznej notował wzrost o 10-12%, a obecnie szacowany jest na 200 milionów i wciąż rośnie.

 

Rynek turystyki medycznej składa się z trzech głównych obszarów:

  • medyczny, gdzie prym wiodą stomatologia i chirurgia plastyczna

  • uzdrowiskowy

  • SPA & Wellness.

W ostatnich latach, największą popularnością wśród turystów medycznych cieszył się sektor uzdrowiskowy, najmniejszą zaś, sektor medyczny. Jednakże obecnie, obszar medyczny, szczególnie w dziedzinie stomatologii oraz chirurgii plastycznej, notuje największy rozwój i staje się fundamentalną częścią turystyki medycznej w Polsce. Potwierdza to sam prezes Polskiego Stowarzyszenia Turystyki Medycznej, Artur Gosk mówiąc, że obszar medyczny z roku na rok notuje dwucyfrowy wzrost na rynku turystyki medycznej i już odgrywa w nim znaczącą rolę. W samym roku 2015, rynek turystyki medycznej w Polsce osiągnął wartość niemal 1,5 mld złotych. Zdecydowana większość pacjentów pochodzi z Wielkiej Brytanii, państw skandynawskich (Szwecji, Norwegii, Danii) oraz Niemiec. Ich główną motywacją do podróży jest cena, która we wspomnianych krajach przy takim samym leczeniu oraz jakości świadczonych usług jest nawet 50% wyższa niż w Polsce. 

Jak wynika z przedstawionych wyżej danych, turystyka medyczna w Polsce jest niezwykle rozwinięta i z roku na rok notuje się coraz większe zainteresowanie naszym krajem wśród obcokrajowców. Najczęściej odwiedzane miasta to Warszawa, Kraków, Wrocław i Gdańsk. Wpływa na to przede wszystkim bardzo dobrze rozwinięta siatka połączeń lotniczych, wysoka renoma klinik oraz walory turystyczne danych miast. Clinic Hunter stworzył mapę turystyki medycznej w Polsce poprzez selekcję klinik aktywnych w branży według ustalonych kryteriów.

 

Kilka słów o metodyce:

Tworząc nasze zestawienie zdecydowaliśmy się pokazać najaktywniejsze kliniki na rynku turystyki medycznej. Kliniki zazwyczaj nie podają oficjalnych danych ilu pacjentów zagranicznych obsługują, nie wiadomo też jaki procent przychodów jest efektem leczenia gości spoza Polski, dlatego trudno stworzyć obiektywny ranking. Zdecydowaliśmy się pokazać najaktywniejsze kliniki, a więc te, które najsilniej zabiegają o to, aby pacjenci z zagranicy leczyli się u nich.

  1. Wybór klinik – Jak wybraliśmy najaktywniejsze kliniki? Te, które znalazły się w naszym zestawieniu zostały wyselekcjonowane w oparciu o:
  • dane i wiedzę ekspercką Clinic Hunter – pracując od kilku lat na rynku wiemy, jakie kliniki najaktywniej pozyskują pacjentów zagranicznych. Chodzi tu zarówno o pacjentów, którzy są pozyskiwanie kanałami Clinic Hunter, jak również innymi kanałami marketingowymi – bezpośrednio przez kliniki. W naszym zestawieniu znalazły się również kliniki, z którymi bezpośrednio nie współpracujemy.
  • weryfikację klinik na stronach innych dostawców – zweryfikowaliśmy kliniki, które ubiegają się o pacjentów na innych stronach, które są dedykowane turystyce medycznej (WhatClinic, Medigo, Qunomedical).
  1. Specjalizacje medyczne – skupiliśmy się na kilku specjalizacjach medycznych: stomatologii, chirurgii plastycznej, bariatrii, ortopedii, przeszczepach włosów. Wiemy, że są w Polsce kliniki, która aktywnie pozyskują pacjentów w innych specjalizacjach, jak na przykład w leczeniu niepłodności, ginekologii czy neurochirurgii, jednak ze względu na fakt, iż Clinic Hunter nie jest aktywny w tych specjalizacjach, zdecydowaliśmy się pominąć takie kliniki w naszym zestawieniu.
  2. Czynniki takie jak wielkość kliniki czy kraj pochodzenia pacjentów nie były brane pod uwagę.

Poniżej przedstawiamy kliniki najbardziej wyróżniające się na rynku turystyki medycznej w Polsce, i które według nas, jak i naszych pacjentów zasługują na szczególne uznanie. Zestawienie zostało podzielone na miasta.

 

Gdańsk

To wiodący kierunek wśród Skandynawów, lecz również zyskujący popularność w takich państwach jak Niemcy czy Wielka Brytania.

 

 

 

 

Centrum Dentystyczne Projekt Uśmiech według GCR, niezależnej organizacji międzynarodowej tworzącej rankingi klinik medycznych na podstawie międzynarodowych standardów, klinika Projekt Uśmiech zajmuje 3 miejsce w Polsce w rankingu, spośród 2000 najlepiej ocenianych klinik stomatologicznych świata. Poziom usług leczenia i ich jakości jest na najwyższym światowym poziomie co potwierdza akredytacja GCR. Klinika na zagranicznych rynkach funkcjonuje pod brandem Project Smile. W klinice pracuje 11 lekarzy dentystów, którzy zapewniają efektywne, profesjonalne leczenie pacjentom z każdej dziedziny stomatologii. Projekt Uśmiech mieści się w centrum gdańskiego Wrzeszcza, skąd zapewnia kompleksową obsługę pacjenta zagranicznego. Klinika ma na wyposażeniu najnowocześniejszą aparaturę medyczną: mikroskopy stomatologiczne, zaawansowane urządzenia elektroniczne do zabiegów endodontycznych, cyfrową pracownię RTG, kamery wewnątrzustne, czy laser stomatologiczny. Klinika stawia na innowacyjną technologię wykorzystując w leczeniu Digital Smile Design, implanty najlepszych światowych marek m.in. AlphaBio i Straumann, współpracuje z najlepszymi technikami z Trójmiasta i okolic. Klinika przyjęła do tej pory ponad 9000 pacjentów, w czym 2000 z zagranicy, a jej specjaliści przeprowadzili tysiące zabiegów. Eksperci kliniki systematycznie poszerzają swoje kwalifikacje poprzez uczestnictwo w licznych kursach, sympozjach naukowych i szkoleniach krajowych i międzynarodowych.

 

Klinika Dentineo – jest to klinika ukierunkowana na obsługę pacjentów zagranicznych. Klinika jest prowadzona przez dr Adama Bielawskiego – implantologa, który osobiście wykonuje leczenie. Klinika Dentineo oferuje kompleksowe leczenie stomatologiczne: od leczenia zachowawczego przez analizę okluzji, wkłady z włókna szklanego, leczenie endodontyczne, leczenie nieprawidłowego zgryzu, projektowanie uśmiechu. Leczenie prowadzi zespół wysokiej klasy specjalistów z doświadczeniem wszczepienia setek implantów pacjentom, w oparciu o najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, aparaturę i wiodące materiały stomatologiczne. Oferta kliniki zawiera: implanty, All on 4/ All on 6, stomatologia estetyczna, cyfrowe projektowanie uśmiechu, licówki porcelanowe, korony porcelanowe, leczenie kanałowe pod mikroskopem, leczenie zgryzu, profesjonalne zabiegi higienizacyjne, wybielanie lampa UV. Dr Adam Bielawski ukończył Akademię Medyczną w Gdańsku i jest pasjonatem swojego zawodu. Należy do wielu Towarzystw Stomatologicznych między innymi: Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego, Polskiego Towarzystwa Endodontycznego, Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego, Deutche Gesellschaft Fur Orale Implantologie i International Congress of Oral Implantologists

 

Warszawa

 

Warszawa jako stolica Polski, jest jednym z częściej wybieranych kierunków turystyki medycznej, posiada 2 międzynarodowe lotniska i wiele klinik, oferuje również wachlarz atrakcji podczas pobytu. Z drugiej strony, ceny w klinikach są wysokie w porównaniu do innych polskich miast. Jest to spowodowane dużym popytem wewnętrznym na zabiegi oraz wysokim standardem życia w mieście.

 

Lux MED- Przodująca na rynku prywatnych usług medycznych w Polsce grupa placówek z 200 ośrodkami, oraz 1600 poradniami partnerskimi. Założona została w 2007 roku przez podmioty medyczne CM LIM, LUX MED, Medycyna Rodzinna, PROMEDIS. Motm przewodnim Grupy jest: “Kilka tradycji – jeden wspólny cel”. LUX MED należy do BUPA – brytyjskiego międzynarodowego stowarzyszenia placówek oferujących usługi z zakresu opieki zdrowotnej, która obecnie obsługuje 32 miliony pacjentów na całym świecie, także w Polsce. Grupa zatrudnia 6300 lekarzy wszystkich możliwych specjalizacji, którzy leczą w Polsce już około 2 mln pacjentów z najróżniejszych przypadłości i chorób. Grupa oferuje kompleksową opiekę i leczenie pacjentom, od diagnostyki, po szpitalne leczenie i rehabilitację. Grupa obsługuje klientów indywidualnych jak i firmy, wachlarz usług medycznych obejmuje kompleksowe specjalistyczne badania za pomocą najnowocześniejszych dostępnych aparatur diagnostycznych, leczenia w ramach wszystkich specjalizacji medycznych, a także chirurgię plastyczną, leczenie otyłości, leczenie żylaków, chirurgię laserową w Szpitalu LUX MED Puławska; zabiegi z ortopedii, traumatologii, chorób kręgosłupa, rehabilitację w Carolina Medical Centre (od 2013 roku należy do Grupy); leczenie chorób nowotworowych w warszawskim Centrum Leczenia Nowotworów Magodent; a od bieżącego roku także zajmuje się medycyną stomatologiczną. Rynek usług dentystycznych w Polsce szacowany jest na 9,6 mld złotych z perspektywą 12,5 mld na rok 2020, co oznacza że popyt na usługi stomatologiczne w Polsce rośnie, a małe gabinety dentystyczne konsolidują się podobnie do gabinetów w Europie Zachodniej pod znanymi markami by nie martwić się o marketing i świadczyć usługi najwyższej jakości swoim klientom. LUX MED wychodząc naprzeciw tym zachodnim trendom otworzył w tym roku 3 wysokospecjalistyczne placówki LUX MED Stomatologia w Krakowie i Warszawie. Grupa jest laureatem wielu nagród, przede wszystkim “Jakość Obsługi 2019” oraz lat poprzednich (2008, 2009, 2011-2018), “Marki zaufanej 2016”, “Przedsiębiorstwa Fair Play”, czy “Solidny Pracodawca 2017”.

 

Klinika Stomatologiczna “Implant Art–  to klinika wyspecjalizowana w implantologii. Właściciel kliniki, dr Piotr Stępień jest specjalistą chirurgii stomatologicznej i implantologii, posiada 16 letnie doświadczenie w implantologii. Cały zespół niezmiennie kształci się zarówno w Polsce i zagranicą. Dr Stępień ukończył wiele prestiżowych kursów i programów naukowych min. w  Niemczech, USA, Izraelu. Misją kliniki jest piękny uśmiech naszych zawsze zadowolonych pacjentów. W klinice “Implant Art” wykonywane  są  zarówno pojedyncze implanty, estetyczne mosty na implantach, oraz estetyczna  odbudowa całego uzębienia all on 4 i all on 6 wsparta na implantach. Dr Piotr Stępień jest jednym z najlepszych implantologów w Polsce. W klinice leczą się głównie pacjenci z Wielkiej Brytanii, Skandynawii, Islandii, Danii, Niemiec a nawet USA. Klinika wyróżnia się holistycznym podejściem do pacjenta. Zespół składa się z wyspecjalizowanych lekarzy z danej dziedziny stomatologii. Oprócz implantologii zajmuje się on także chirurgią stomatologiczną i protetyką, stomatologią estetyczną w tym licówki i endodoncją mikroskopową, periodontologią, oraz leczeniem ortodontycznym. Wieloletnia praktyka w implantologii zapewnia szeroki wybór możliwości i odbudowy z wykorzystaniem implantów. Klinika oferuje pracę z różnymi systemami implantologicznymi np.: Astra, Ankylos, Straumann, Nobel Biocare oraz MIS C1 i MIS Narrow, ICX – istnieje też możliwość wszczepienia innych rodzajów implantów na specjalne życzenie pacjenta. W zakresie chirurgii jamy ustnej wykonywane są tu również zabiegi min  podniesienie dna zatoki szczękowej, rozszczepienie wyrostka zębodołowego, bloki kostne, sterowana odbudowa kości, implantacja nawigowana z wykorzystaniem szablonów chirurgicznych oraz dłutowania zatrzymanych zębów. W ramach  estetycznej protetyki instalowane są licówki, korony porcelanowe, pełnoceramiczne e- max, cyrkonowe, a nawet złote.

Carolina Medical Center – założona w 1998 roku klinika ortopedii, traumatologii i medycyny sportowej w Warszawie. Carolina Medical Center to placówka popularna nie tylko w Polsce i w krajach Europy Zachodniej, lecz również w krajach za wschodnią granicą Polski: pacjenci z zagranicy stanowią ok. 15% pacjentów szpitala, a ich liczba rokrocznie się zwiększa. Klinika współpracuje z wieloma firmami ubezpieczeniowymi na zasadzie rozliczeń bezgotówkowych i 39% pacjentów przyjeżdżających z zagranicy korzysta z takiego rozwiązania. Carolina Medical Center świadczy usługi medyczne w oparciu o najwyższe światowe standardy i posiada specjalistyczne ortopedyczne centrum diagnostyki obrazowej, w którym znajduje się z rezonans magnetyczny, tomograf komputerowy, USG oraz dwa aparaty RTG. Ponadto do dyspozycji pacjentów pozostaje pracownia diagnostyki funkcjonalnej, w której wykonywane są badania biomechaniczne, pozwalające na wykrycie dysfunkcji układu mięśniowo-szkieletowego oraz kontrolę postępów treningowych. Misją Carolina Medical Center jest zapewnienie najwyższej jakości usług przy użyciu innowacyjnych metod leczenia. Ten nowoczesny ośrodek zatrudnia ponad 40 lekarzy z różnych dziedzin ortopedii oraz urologii, specjalizujących się w małoinwazyjnych operacjach artroskopowych i leczeniu raka prostaty. W ofercie zabiegów ortopedycznych klinika ma stabilizację kręgosłupa, wydłużanie kończyn, tenoskopię, protezy wszystkich stawów (w tym stawu biodrowego, kolanowego i barkowego), rekonstrukcje więzadeł, ścięgien i mięśni, przeszczepy łąkotek oraz inne procedury chirurgiczne. W Carolina Medical Center coraz częściej pojawiają się pacjenci zza naszej wschodniej granicy, poszukujący zaawansowanych metod leczenia. Personel szpitala swobodnie włada językami obcymi, ponadto lekarze odbywali staże zagraniczne i należą do międzynarodowych stowarzyszeń specjalistów w swoich dziedzinach. Klinika może pochwalić się blokiem operacyjnym, w którym zastosowano najnowsze rozwiązania technologiczne, a wszystko to z myślą o bezpieczeństwie pacjenta. Sale operacyjne mają specjalny nawiew laminarny pozwalający stworzyć odpowiednie warunki higieniczne, co sprawia że ryzyko zakażenia jest minimalne.

 

Centrum Liposukcji w NZOZ „Kriocentrum” – założycielami kliniki są dr Kłos oraz dr Batijewski, chirurdzy plastyczni, którzy są pionierami i autorytetami w tej dziedzinie. Klinika wyposażona jest w sprzęty, które umożliwiają wykonanie każdego typu liposukcji. Klinika działa od 1996 roku i zajmuje się chirurgią ogólną, flebologią, proktologią, ortopedią, ginekologią estetyczną, medycyną estetyczną i kosmetologią. Klinika oferuje kompleksową obsługę zabiegów mających na celu modelowanie ciała, poprzez procedury. Przez kilkanaście ostatnich lat rozwój technologii spowodował powstanie nowych technik liposukcji. Klinice udało się stworzyć unikalny nie tylko w Polsce, ale w skali światowej ośrodek, w którym może zaoferować pacjentom w zasadzie pełną gamę dostępnych technik odsysania tłuszczu. Rocznie Centrum Liposukcji wykonuje ponad 800 procedur odsysania tkanki tłuszczowej, dodatkowo ok. 100 zabiegów przeszczepiania tłuszczu i ok. 100 zabiegów pozyskiwania komórek macierzystych co sprawia, że Centrum Liposukcji to jeden z najbardziej dynamicznie działających ośrodków modelowania ciała, którego kartoteka pacjentów w ciągu ostatnich lat  rozrosła się do ponad 16 tys. osób, nie tylko z kraju, ale i z zagranicy. Działalność została rozszerzona o specjalistów z zakresu ginekologii i ginekologii estetycznej. W nowym Kriocentrum w budynku w Józefowie klinika zyskała samodzielną część zabiegową, z pokojem po-zabiegowym, w którym istnieje możliwość pobytu pacjentów po zabiegach. Nowe przestronne gabinety zostały przystosowane do określonej działalności leczniczej np. flebologicznej, proktologicznej czy ambulatorium chirurgicznego. W nowej klinice nie zabraknie usług świadczonych od lat, to jest szeroko pojętej Medycyny Estetycznej i Anty-Aging oraz Kosmetologii.

 

 

 

Horizon Medical Center -klinika znajduje się w samym sercu warszawskiego Mokotowa. Już od 6 lat oferuje usługi medyczne o najwyższym standardzie, dbając  przede wszystkim o bezpieczeństwo i zadowolenie pacjenta. Klinika oferuje pełne spektrum zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej (korekta twarzy, piersi oraz ciała), ortopedii (korekta halluksów, artroskopię, endoprotezy), flebologii (leczenie żylaków), ginekologii estetycznej (wagino i labioplastyka) oraz medycyny estetycznej (mezoterapia osoczem bogatopłytkowym, nici PDO). Do każdego pacjenta indywidualnie dobierana jest odpowiednia metoda zabiegu, zapewniając absolutną dyskrecję oraz profesjonalizm. Klinika Horizon Medical Center współpracuje wyłącznie z wysoko wykwalifikowani specjalistami różnych dziedzin medycyny, będących dodatkowo absolwentami międzynarodowych szkoleń i członkami towarzystwnaukowych. Do dyspozycji pacjentów jest komfortowo wyposażony obiekt wraz z nowoczesnym blokiem operacyjnym oraz opieką pooperacyjną. Dodatkowym, unikatowym atutem naszej Kliniki jest certyfikat Ministra Zdrowia oraz Poltransplantu na wykonywanie zabiegów z zakresu medycyny regeneracyjnej z wykorzystaniem komórek macierzystych pozyskanych z tkanki tłuszczowej pacjenta. Terapia komórkami macierzystymi z powodzeniem stosowana jest w leczeniu schorzeń ortopedycznych  np. regeneracji stawów lub chrząstek.

 

Wrocław

 

Miasto, w którym na równi rozwinięte są stomatologia i chirurgia plastyczna, co w połączeniu z międzynarodowym lotniskiem i cenami niższymi niż w Warszawie czyni z niego jeden z najbardziej popularnych kierunków turystyki medycznej w Polsce.

 

Centrum Stomatologiczne Dens – w Specjalistycznym Centrum Stomatologicznym DENS we Wrocławiu zabiegi implantacji wykonywane są od 15 lat i wszczepiono tu już niemal dwa tysiące implantów. Implanty zębowe to najnowocześniejsze i najbardziej komfortowe rozwiązanie, jakie współczesna stomatologia oferuje pacjentom z brakami w uzębieniu. Z roku na rok rośnie liczba osób, które pomimo rozległych braków uzębienia mogą cieszyć się pięknym uśmiechem. Implanty to inwestycja w siebie – swoje dobre samopoczucie i zdrowie, a więc i komfort życia. Doświadczenie i wiedza naszych specjalistów oraz współpraca z najlepszymi laboratoriami gwarantują trwałość wykonanych prac. Implanty stomatologiczne, czyli sztuczne korzenie zęba wykonane są najczęściej z tytanu, który jest metalem doskonale tolerowanym przez organizm człowieka i powoduje szybki proces integracji – zrośnięcia się z kością na stałe. Nie wywołuje reakcji uczuleniowych i dyskomfortu. Stosujemy także implanty ceramiczne – cyrkonowe. Tlenek cyrkonu z którego wykonany zostaje sztuczny korzeń jest w pełni biozgodny, czyli idealny dla organizmu człowieka. Cyrkon w najwyższym stopniu imituje naturalną kość człowieka i jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne. Zabieg implantacji w Centrum DENS poprzedzony jest wnikliwą diagnostyką stanu zdrowia pacjenta oraz jamy ustnej, w oparciu o obraz tomografii komputerowej. Trójwymiarowy obraz kości żuchwy i szczęki przedstawia gęstość , wysokość i szerokość kości, dając gwarancję precyzyjnego zaplanowania i przeprowadzenia implantacji. W naszym Centrum dysponujemy najnowocześniejszym aparatem do cyfrowej rentgenodiagnostyki – Vatech iPax 3D Green, który do minimum ogranicza dawkę i czas promieniowania. Implantami uzupełniamy pojedyncze braki zębów. W przypadku rozległych braków i bezzębia wystarczą niekiedy dwa do czterech implantów aby odbudować na nich wszystkie brakujące zęby dolne lub górne. Zabiegi są całkowicie bezbolesne. Innym sposobem uzupełnienia brakujących zębów jest autotransplantacja czyli przemieszczenie zęba lub jego zawiązka w inne miejsce łuku zębowego.

 

 

Klinika Ortodoncji i Implantologii Limed –  wrocławska klinika założona w 1987, skupiająca się i dbająca o zachowanie naturalnych zębów u klientów, usuwając je tylko w wyjątkowych okolicznościach. Gabinet dysponuje najnowocześniejszym sprzętem leczniczym i diagnostycznym, a specjaliści w nim pracujący posiadają wieloletnie doświadczenie. Najmocniejszą stroną kliniki jest zespół specjalistów. Głównym lekarzem jest dr n. med. Chrobak, absolwent Uniwersytetu W. Goethego we Frankfurcie nad Menem, gdzie uzyskał tytuł Master of Science in Oral Implantology, ekspert ds. Implantologii diplomate (ICOI, DGOI, PSI). akredytowany implantolog kilku międzynarodowych organizacji implantologicznych, oraz wykładowca z zakresu implantologii w kraju i za granicą. Gabinet oferuje szeroki zakres usług stomatologicznych z zakresu ortodoncji, implantologii, chirurgii ortodontycznej i endodontycznej, endodoncji mikroskopowej, stomatologii estetycznej i protetyki: aparaty językowe, aparaty ruchome, aparaty stałe, mikroimplanty ortodontyczne, aparaty retencyjne, wybielanie zębów, protetykę, licówki ceramiczne, korony i mosty, także na stopie złota, metali nieszlachetnych, tytanu.

 

  

Centrum Medyczne CORAMED– klinika oferująca zabiegi chirurgii plastycznej, ogólnej i naczyniowej, ginekologii, dermatologii, dermatologii estetycznej, kosmetologii, medycyny estetycznej i medycyny regeneracyjnej w ortopedii, znajduje się 12 km od lotniska im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu. Oferta kliniki kierowana jest do pacjentów zagranicznych, turystyką medyczna klinika zajmuje się od 2010r., zaś usługi w ramach własnej kliniki oferuje od 2013r. Nazwa Coramed według autorów znaczy: COR (serce) i MED (medycyna) i jest wykładnią podstawowej zasady Coramed, iż pacjenci zasługują na coś więcej niż profesjonalną obsługę, lecz zrozumienie i wsparcie także. W Coramed lekarze zawsze poświęcają pacjentowi tyle czasu, ile jest konieczne do poznania jego potrzeb i problemów. Klinika specjalizuje się w chirurgii plastycznej i kosmetycznej i zapewnia wsparcie pacjentom przez cały proces leczenia. Klinika zapewnia konsultacje przez Skype, odbiór i odbiór z lotniska i hotelu, WiFi, telewizory w pokojach dla pacjentów i pomoc w rezerwacji hotelu. Coramed może również udzielić zniżek w przypadku zapisu na wiele zabiegów naraz. Celem zabiegów estetycznych jest nie tylko zapobieganie i przeciwdziałanie skutkom upływu czasu, lecz także korygowanie estetycznych defektów ciała, będących skutkiem chorób, wypadków czy niedostatków natury. Zespół Coramed tworzą lekarze z ogromnymi osiągnięciami i doświadczeniem pracujący w oparciu o najnowocześniejszą aparaturę medyczną: od spełniające najwyższe europejskie normy centralnej sterylizatorni, przez najnowszej generacji laparoskop XION, ultrasonograf, laser frakcyjny EMERGE, jedyne na Dolnym Śląsku urządzenie do modelowania sylwetki MAXIMUS oraz wiele innych elementów wysokiej klasy aparatury medycznej. Pacjenci po zabiegach przebywają w komfortowych pokojach z wygodnymi łóżkami, klimatyzacją, TV, internetem z łazienką dla osób niepełnosprawnych, oraz posiłkami zaprzyjaźnionych restauracji.

 

 

 

Dolnośląskie Centrum Chirurgii Ręki i Medycyny Estetycznej Chiroplastica to nowoczesna placówka o statusie szpitala jednego dnia działająca we Wrocławiu od 2006 r., zatrudniająca uznanych specjalistów i świadcząca tym samym usługi na najwyższym poziomie. W swojej ofercie Chiroplastica ma zabiegi z zakresu: chirurgii plastycznej, chirurgii ogólnej, chirurgii ręki, ginekologii i urologii plastycznej, ortopedii, dermatologii, fizjoterapii i rehabilitacji. Pacjenci Kliniki mogą także skorzystać z bogatej oferty zabiegów medycyny estetycznej, laseroterapii oraz terapii manualnej. Klinika jest znana nie tylko na rynku polskim, ale również zagranicznym. Chiroplastica niedawno poszerzyła swoją ofertę o SPA, dzięki czemu uatrakcyjnia pobyt swoim Pacjentom oraz zdobywa  Klientów w nowym obszarze działania.

 

 

 

NOA Clinic– klinika oferująca zabiegi z zakresu kosmetologii, ortopedii, chirurgii plastycznej oraz chirurgii naczyniowej. Założycielem kliniki jest dr Adam Kaleciński, który należy do Polskiego Towarzystwa Dermatochirurgii i Dermatologii Estetycznej oraz Towarzystwa Chirurgów Polskich. Ukończył on Akademię Medyczną we Wrocławiu. Swoją karierę zaczynał na Oddziale Chirurgicznym Specjalistycznego Szpitala im. L. Rydygiera we Wrocławiu, gdzie w 1997 roku uzyskał pierwszy stopień specjalizacji z Chirurgii Ogólnej, a drugi w 2002 roku. Rok czasu praktykował pod nadzorem francuskiego specjalisty chirurgii prof. Pellerina w Klinice w Lille. Wykwalifikowany zespół pracowników, nowoczesny sprzęt i funkcjonalne wnętrze, to mocne strony Noa Clinic. Centrum świadczy szeroki zakres usług kosmetologicznych, dermatologicznych oraz medycyny estetycznej w oparciu o najnowocześniejszą aparaturę. Oferuje m.in. zabiegi: korekcji powiek, korekcji nosa, korekcji uszu, powiększenia piersi, redukcji piersi, plastyki brzucha, liposukcji, zabiegi nawilżające, laserowe usuwanie owłosienia, laserowe zamykanie naczynek, laserowe usuwanie blizn i przebarwień, bezbolesne i wysoce skuteczne modelowanie sylwetki aparatem Exilis, pillingi, wypełniacze, toksynę botulinowa.

 

 

Prestige Clinic klinika oferuje zarówno tradycyjne, jak i innowacyjne zabiegi chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej, wyposażona jest w nowoczesny sprzęt i najlepsze materiały, co w połączeniu z wykwalifikowanym zespołem, na czele z doktorem Piotrem Ratajem, głównym chirurgiem, sprawia, że klinika należy do najlepszych w regionie. Prestige Clinic to jedna z najnowocześniejszych klinik medycyny estetycznej w Polsce. Pracuje z wykorzystaniem zarówno tradycyjnych, jak i innowacyjnych metod korekty estetycznej. Oferta Prestige obejmuje zabiegi odmładzające, upiększające i lecznicze. Wśród nich znajdą Państwo: botoks i korekcję ust kwasem hialuronowym, eliminację ginekomastii, lifting, implanty i powiększanie piersi, lifting twarzy, liposukcję i plastykę brzucha, liposukcję podbródka, plastykę nosa i powiek, przeszczep tłuszczu i włosów, wypełnianie zmarszczek, zabiegi laserowe. Założyciel kliniki Dr Piotr Rataj jest absolwentem Akademii Medycznej we Wrocławiu, swoją praktykę zawodową zaczął na Oddziale Chirurgicznym Specjalistycznego Szpitala im. L. Rydygiera we Wrocławiu, a drugi stopień specjalizacji otrzymał w 2002 roku. Dr Rataj należy do wielu stowarzyszeń i instytucji specjalistycznych, takich jak Polskie Towarzystwo Dermatochirurgii i Dermatologii Estetycznej, Towarzystwo Chirurgów Polskich, Międzynarodowe Stowarzyszenia Medycyny Estetycznej, Polskie Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, Międzynarodowego Stowarzyszenie Medycyny Estetycznej (UIME), World Anti-Aging Academy of Medicine (WAAAM), European Society of Anti-Aging Medicine, Polskiej Sekcji Medycyny Anti- Aging (PSAAM), Europejskiego Towarzystwa Leczenia Oparzeń (EBA).

 

 

 

Kraków

 

Prym wiodą tu kliniki stomatologiczne, które uważane są za najaktywniejsze nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Panuje tu zdrowa konkurencja między klinikami, które oferując konkurencyjne ceny, atrakcyjne pakiety i profesjonalne, efektywne leczenie walczą o zagranicznych pacjentów.

 

 

 

Centrum Stomatologiczne Dentestetica – klinika, która jako jedna z nielicznych obsługuje pacjentów w języku duńskim, szwedzkim, norweskim, wyjątkowo przyjazna klientom ze Skandynawii. Klinika 60% swoich przychodów obecnie osiąga dzięki pacjentom z Norwegii. Dentestetica to nowoczesne centrum stomatologii estetycznej znajdujące się Krakowie i oferuje kompleksowe leczenie stomatologiczne, ortodontyczne, stomatologię dziecięcą, a także niektóre zabiegi medycyny estetycznej. W centrum Dentestetica pracują doktorzy nauk medycznych oraz specjaliści II stopnia, wszyscy posiadający wieloletnie doświadczenie, zróżnicowane specjalizacje, a ich kooperacja z centrami oświaty i nauki na świecie pozwala klinice zapewnić kompleksową i profesjonalną opiekę dentystyczną pacjentów z różnych przedziałów wiekowych. Klinika oferuje zabiegi z protetyki stomatologicznej, stomatologii zachowawczej, stomatologii estetycznej, chirurgii stomatologicznej, stomatologii dziecięcej i leczenie kanałowe, wstawianie implantów zębów, bonding, wybielanie zębów odbudowę kości, leczenie chorób dziąseł, invisalign, a także powiększanie i modelowanie ust, wolumetrię policzków i innych partii twarzy, usuwanie i wygładzanie zmarszczek, wygładzanie bruzd tzw. marionetek oraz inne zabiegi.

 

 

 

Centrum Stomatologii Estetycznej Magnadent – „Centrum Stomatologii Estetycznej Magnadent – klinika, wyspecjalizowana w leczeniu lokalnych oraz zagranicznych pacjentów (głównie z Wielkiej

Brytanii i krajów skandynawskich), oferująca nawet całodobową obsługę. Reklamą kliniki jest jej założyciel dr n. med., lek. stom. Krzysztof Gończowski – specjalista stomatologii zachowawczej i endodoncji z 20 letnim doświadczeniem praktyki zawodowej w Polsce i Norwegii. Doktor Gończowski wykładał i szkolił lekarzy w ponad 30 krajach na całym świecie z zakresu endodoncji, znieczuleń miejscowych i sedacji stomatologicznej. Obecnie w klinice pracuje 15 doświadczonych i świetnie wyszkolonych lekarzy, którzy dokładają starań by za pomocą najnowocześniejszych aparatur i środków wyeliminować ból i strach u pacjentów, co znacząco skraca czas leczenia. W klinice stosowane są m.in: sedacja gazem rozweselającym, sedoanalgezja oraz znieczulenia

komputerowym systemem.”

 

 

 

 

Centrum Stomatologiczne ALBUSDENT – powstało w 2009 roku i skupia się na leczeniu pacjentów z Wielkiej Brytanii (55%), Irlandii (8%), Norwegii (31%), Holandii (12%), Szwecji (5%) a także naszych polskich pacjentów. Misją przewodnią centrum ALBUSDENT od samego początku działania jest łączenie profesjonalizmu zespołu lekarzy stomatologów i asystentek, nowoczesnego leczenia w oparciu o najnowsze technologie z dbałością o komfort i zdrowie Pacjentów. Pacjenci zagraniczni decydujący się na leczenie w Centrum Stomatologicznym wybierają przede wszystkim zabiegi z zakresu leczenia implantologicznego, protetyki, endodoncji i stomatologii estetycznej. Przychodnia, gabinet i pracownia rentgenowska są wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę Gendex, Master Flux AS 3000, mikroskopy Carl Zeiss do endodontyki, a wszystko to dopełnia akompaniament kojących dźwięków muzyki aby zminimalizować stres u pacjentów. Specjaliści pracujący w klinice to pasjonaci lubiący swoją pracę, stąd ich empatyczne podejście do klientów. W gabinecie istnieje także kącik zabaw dla najmłodszych. W ramach zabiegów oferowanych przez klinikę są między innymi: resekcje, usuwanie zębów mlecznych, stałych, a także chirurgiczne ekstrakcje zębów, w tym mądrości, nacinanie ropni, zabiegi implantologiczne, higienizację jamy ustnej (skaling, piaskowanie, fluoryzację zębów), zabiegi protetyczne, odbudowę za pomocą koron pełnoceramicznych, mostów, licówek ceramicznych, wybielanie zębów, kompleksowe leczenie ortodontycznym. Klinika poszerzyła swój wachlarz usług także o stomatologię estetyczną, którą wykonuje  dr n. med. Karolina Kownacka.

 

 

 

Centrum Stomatologiczne Luxdentica – jest to najlepsza klinika stomatologiczna w Krakowie wg rankingu Global Clinic Rating (GCR), oraz posiada również akredytację GCR. Właścicielem kliniki jest lek. stom. Dariusz Wilisowski, którego specjalnością jest implantologia. Dr Dariusz jest członkiem towarzystw implantologicznych w Niemczech i Polsce oraz aktywnym uczestnikiem w amerykańskim klubie szkoły estetyki “Spear Study”. Klinikę obsługuje 21 wysokiej klasy specjalistów ze stomatologii zachowawczej i estetycznej, endodoncji, protetyki, implantologii, ortodoncji, chirurgii, periodontologii, anestezjologii i pedodoncji. Placówka jest jedną z najnowocześniejszych klinik stomatologicznych w Krakowie, wyróżnia się osiągnięciami dostrzeżonymi zagranicą. Bogate praktyczne doświadczenie i szeroka, ciągle pogłębiana wiedza pracujących w klinice specjalistów sprawia, że Luxdentica jest lubianą przez obcokrajowców placówką. Dzięki korzystaniu z zaawansowanego sprzętu medyczno-diagnostycznego i najnowszych technologii: własnej pracowni tomografii komputerowej Systemu Tomografii Stomatologicznej CS 9300 ze zmiennym polem obrazowania, pantomografii, nowej technologii Ostell ISQ – tj. pomiaru integracji implantu z kością – gabinetów wyposażonych w precyzyjne mikroskopy CARL ZEISS, nowoczesny, sterowany komputerowo system The Wand do bezbolesnego podawania znieczuleń, Smart Dentin Grinder, oraz Inteligentnego robota, który znakomicie wspomaga lekarza podczas wykonywania zabiegów chirurgicznych i implantologicznych, klinika świadczy usługi stomatologiczne na najwyższym światowym poziomie.

 

 

 

Centrum Stomatologii Estetycznej Indexmedica – klinika oferuje opiekę stomatologiczną na najwyższym światowym poziomie, co jest potwierdzone przez liczne recenzje pacjentów z Polski oraz zza granicy, których obsługuje od ponad dwunastu lat. Klinika od 10 lat regularnie odnawia certyfikat ISO 9001 otrzymany od TÜV Rheinland InterCert, który świadczy o wysokiej jakości oferowanych usług. Jako jedna z nielicznych placówek oferuje swoim zagranicznym klientom możliwość zrobienia badań przed i po operacji w swoich placówkach w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Centrum stomatologiczne powstało w 2006 roku, obecnie w swojej ofercie posiada również usługi akomodacyjne. Od lat INDEXMEDICA jest w prestiżowym gronie najlepszych „TOP 5 klinik stomatologicznych w Polsce i TOP 70 klinik na świecie” według niezależnego rankingu Global Clinic Rating. Specjaliści Indexmedica działają w oparciu o najnowocześniejszy sprzęt medyczny taki jak RTG, RVG, TK, kamera wewnątrzustna oraz skaner CEREC do pobierania cyfrowych wycisków pod pełnoceramiczne korony, mosty, inlaye oraz licówki. Dzięki skanerowi można wykonać pełnoceramiczne korony e.max już w 48 godzin. Z kolei najnowszej generacji amerykański mikroskop Global zapewnia precyzyjne leczenie endodontyczne. Oferta kliniki obejmuje leczenie: implantologiczne, implanty Osstem & MIS, stomatologię estetyczną, korony, mosty, licówki, estetyczne wypełnienia, leczenie kanałowe, profilaktyka, wybielanie, chirurgię, znieczulenie, sedoanalgezję, oraz leczenie chorób dziąseł. Klinika oferuje zabiegi ze stomatologii zachowawczej, endodoncji, protetyki, chirurgii, pedodoncji, oraz periodontologii. Większość zespołu Indexmedica jest dyplomowanymi specjalistami w dziedzinie stomatologii z drugim stopniem specjalizacji. Dr Małgorzata Pasternak, Dr Paweł Namysłowski, Dr Daniel Uryga, Dr Andrzej Gala, Dr Anna Przeklasa – Muszyńska są także doktorami nauk medycznych. Z usług INDEXMEDICA skorzystały już tysiące pacjentów z prawie 30 krajów świata.

 

 

 

 

Nowy Targ

 

 

 

Klinika Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej Allestetis Allmedica – to klinika położona w Nowym Targu, blisko Krakowa, oferująca swoim pacjentom kompleksową obsługę z zakwaterowaniem i dojazdami. Klinika jest zarządzana przez Michała Skrzypka i działa w oparciu o najnowocześniejsze technologie gwarantujące bezpieczeństwo pacjentów. Allestetis specjalizuje się w operacjach plastycznych, medycynie estetycznej i zabiegach kosmetycznych. Klinika należy do grupy ALLMEDICA – obejmującej największą sieć klinik na terenie Podhala, oferujących pełne spektrum usług medycznych: chirurgię plastyczną w obrębie twarzy i głowy, korekcję nosa, korekcję odstających uszu, podniesienie brwi czy plastykę powiek, zabieg liftingu twarzy, rekonstrukcję uszu oraz rekonstrukcję bródki, przeszczep włosów, operacje plastyczne piersi, ginekomastię, wszczepienia implantów łydek, plastykę brzucha, ud oraz ramion, liposukcję wodną Body Jet Evo oraz lipotransfer Body Jet Evo, lifting dłoni, usuwanie blizn, rozstępów, tatuaży oraz naczynek, zabiegi endermologii, które pozwalają wymodelować sylwetkę, usunąć cellulit i ujędrnić skórę. Klinika dysponuje zaawansowanymi systemami laserowymi, które wykorzystuje podczas takich zabiegów jak fotoodmładzanie 4D, laserowy lifting skóry, peeling laserowy czy laserowe usuwanie zmarszczek. W klinice pracują tacy wybitni specjaliści jak chirurg plastyk dr n. med. Dominik Boligłowa, który ukończył studia na wydziale medycyny i chirurgii Gemelli na Università Cattolica del Sacro Cuore w Rzymie i samodzielnie przeprowadził 1788 potwierdzonych procedur z chirurgii plastycznej.

 

 

Jelenia Góra

Miasto położone u stóp gór Karkonoszy i Sudet, w malowniczo spokojnej okolicy, oferuje pacjentom nie tylko wysokiej jakości usługi medyczne klinik lecz i bogatą ofertę rekreacyjno-wypoczynkową.

 

 

KCM Clinic – specjalistyczny szpital chirurgii plastycznej i chirurgii odchudzania założony w 2006 roku, oferujący profesjonalną opiekę medyczną dla ponad 800 międzynarodowych pacjentów rocznie. Oferuje chirurgię bariatryczną, chirurgię plastyczną, ortopedię i chirurgię kręgosłupa. Klinika specjalizuje się w kompleksowej obsłudze pacjentów zagranicznych w leczeniu, hotelu i transporcie – cała podróż jest organizowana i koordynowana przez Departament Pacjentów Międzynarodowych. KCM został uznany za Centrum Doskonałości w chirurgii odchudzania jako nr 1 na świecie przez GCR (Global Clinic Rating). KCM Chirurgia plastyczna znajduje się na liście TOP 10 wśród najbardziej polecanych centrów chirurgii plastycznej na świecie. W 2009 r. KCM otrzymał certyfikat zarządzania jakością ISO 9001: 2009, a rok później rozpoczął budowę nowego budynku szpitalnego, który został otwarty w 2011 r. Z dodatkowymi 2 nowoczesnymi salami operacyjnymi i 17 pokojami prywatnymi. Ten duży specjalistyczny szpital składa się z: kliniki chirurgii pierwszego dnia, centrum dentystycznego, centrum rehabilitacji, multimedialnych bloków operacyjnych. Pojedyncze pokoje o najwyższym standardzie dla pacjentów z własnymi łazienkami i WiFi. Oferta KCM jest zatem kompleksową ofertą skierowaną do pacjentów zagranicznych. Prywatny szpital specjalizujący się i wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt jest obecnie jednym z najlepszych centrów medycznych w Polsce i Europie, oferującym chirurgię bariatryczną, małoinwazyjną i endoskopową chirurgię kręgosłupa. Laparoskopia w KCM jest wykonywana w najnowszej technologii 3D, jako jedna z niewielu w Europie. KCM jest również znany ze swoich działań edukacyjnych – co kwartał organizujemy warsztaty dla międzynarodowych lekarzy i chirurgów w celu wymiany wiedzy i umiejętności chirurgicznych, w tym także transmisji na żywo z chirurgii. Z biegiem lat KCM Clinic stała się liderem i centrum pierwszego wyboru dla pacjentów poszukujących bezpiecznego i niedrogiego leczenia za granicą

 

 

Szczecin

Kierunek najczęściej wybierany przez pacjentów z Niemiec ze względu na bliską odległość, oraz nadmorską turystyczną infrastrukturę Szczecina.

 

 

 

 

Gabinet Zdrowego Uśmiechu „Biała Szuflada” – jedna z największych klinik stomatologicznych działająca od 2015 roku i obsługująca głównie pacjentów z Polski i Niemiec zlokalizowana w Szczecinie. Klinika wspiera ubezpieczonych zagranicznym pacjentom w odzyskaniu zwrotu wydatków leczenia. Doskonale wyposażony gabinet Biała Szuflada oferuje szeroki wachlarz usług stomatologicznych, poczynając od  chirurgii stomatologicznej, protetyki, implantologii, periodontologii, endodoncji, kończąc na medycynie estetycznej i procedurach jak:  mezoterapia, lifting, rehabilitacja stawów skroniowo-żuchwowych, oraz powiększanie ust kwasem hialuronowym. Każdy nowy pacjent poddawany jest pełnej diagnostyce, przy której wykorzystywany jest najnowocześniejszy sprzęt radiologiczny tj: pantomogram, tomograf, skaner wewnątrzustny, czy diagnodent. Przed rozpoczęciem leczenia często zalecane są zabiegi higienizacji tj: scallig, piaskowanie, polishing. Klinika oferuje pacjentom także DSD, tj. cyfrowe projektowanie uśmiechu. W gabinecie pracują tylko wysoko-wykwalifikowani i certyfikowani specjaliści stomatologii. Właścicielami kliniki są lekarze dentyści dr Patrycja Dziuban, wyróżniona absolwentka PAM, i dr Mariusz Bołzan, specjalista periodontologii, członek PTP – Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego. Specjaliści kliniki prowadzą także krajowe i zagraniczne szkolenia dla dentystów z Polski i zagranicy z zakresu chirurgii, implantologii i implanto-protetyki.

 

 

 

 

Klinika Implantologii i Ortodoncji Hahs – klinika implantologii i ortodoncji dedykowana głównie pacjentom z Polski, lecz w ostatnim czasie stała się bardzo popularna wśród pacjentów z Niemiec. Uznana w 2006 roku za III najlepszy oddział stomatologii-implantologii w Polsce przez ranking Newsweek’a. Klinika oferuje również pomoc w organizacji pobytu w Szczecinie, czy wyszukiwaniu lotów. Od lat stale rozwija specjalistyczne leczenie stomatologiczne, estetyczne i ortodontyczne. Współpraca lekarzy wielu specjalności z działającym przy klinice laboratorium protetycznym gwarantuje kompleksową i sprawną opiekę. Specjaliści pracujący w klinice doskonalą swoje kwalifikacje zarówno w Europie, jak i w Ameryce. Klinika oferuje szeroką gamę zabiegów stomatologicznych (np. Invisalign), estetycznych, ortodontycznych, jak i rehabilitacje. Usługi estetyczne przywracają odpowiednie proporcje twarzy, by uzyskać właściwą harmonię oraz by odmłodzić ją w naturalny sposób. W klinice HAHS Szczecin od ponad 40 lat przeprowadzane są procedury ze stomatologii, a obecnie także zabiegi z medycyny estetycznej medycyny estetycznej takiej jak: mezoterapia, osocze bogatopłytkowe, botox, wypełniacze, leczenie łysienia osoczem bogatopłykowym, zabiegi twarzy, modelowanie ust. Klinika oferuje zabiegi regeneracyjne i przeciwstarzeniowe, zarówno dla pań, jak i panów, pomaga również pacjentom cierpiącym na dolegliwości wynikające ze zbyt mocnej pracy mięśni twarzy, tzw. bruksizm, oferuje także bezbolesne leczenie hemoroidów – hemoron, zabiegi laserem MonaLisa Touch w ramach nowoczesnej ginekologii, prenatalne badania nieinwazyjne, badanie krwi i serca z pomocą USG Doppler, Badanie usg 3D, 4D HD Live.

 

 

 

 

 

Gabinet Stomatologiczny Dentus – klinika rodzinna założona w 1958 roku posiadająca bogate doświadczenie w obsłudze pacjentów z Wielkiej Brytanii i Niemiec, z obsługą pacjentów anglojęzycznych przez native speakera.  Lekarzem prowadzącym jest tytułowany ekspert ds. implantologii stomatologicznej, doktor nauk medycznych Cezary Turostowski, należący do Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego, absolwent oraz pracownik naukowo-dydaktyczny Katedry Ortodoncji PAM w Szczecinie. Klinika pomaga także swoim pacjentom w odzyskiwaniu kosztów leczeń w NHS, oraz oferuje kompleksową ich obsługę, wliczając w to zakwaterowanie i transfery. Klinika oferuje profilaktykę, leczenie próchnicy, leczenie kanałowe, protetykę i implantologię – odtwarzając ubytki, zabiegi chirurgiczne, wybielanie zębów, naprawę wady zgryzu i pochodnych u pacjentów w każdym przedziale wiekowym.

 

Katowice

 

 

Dentim Clinic – utworzona w 2008 roku klinika stomatologiczna, która w 2016 i w 2018 roku zajęła prestiżowe pierwsze miejsce wśród polskich klinik stomatologicznych w rankingu GCR (Global Clinic Rating). Oferuje szeroki zakres usług począwszy od chirurgii stomatologicznej i implantologii aż po ortodoncję i stomatologię dziecięcą. Specjaliści i założyciele, Wojciech i Katarzyna Fąferko oferują holistyczne bezbolesne podejście do pacjentów oraz jeden z najlepiej wyposażonych ośrodków leczenia na Śląsku. Ekspertyzę lekarzy potwierdza bogate doświadczenie wyniesione z praktyki w kraju i zagranicą – w Barcelonie – szkoleniami i dyplomami, min. polskich i zagranicznych medycznych uczelni – Śląskiej Akademii Medycznej i Uniwersytetu Jana Wolfganga Goethego we Frankfurcie nad Menem. Od początku swojej działalności Centrum stawia na diagnostykę i jako jeden z pierwszych gabinetów w regionie zaoferował swoim pacjentom wyłącznie cyfrową, nowoczesną pracownię rentgenowską razem z tomografem diagnostycznym, pantomografem, cefalostatem, oraz urządzeniem do cyfrowego wykonywania zdjęć punktowych, Systemem Wirtualnego Planowania SimPlan gwarantujące bezpieczeństwo i najwyższą klasę usług, a także szybkość wykonywanych diagnostyk, które można zamknąć w jednym dniu roboczym. Holistyczne podejście wobec pacjentów wyraża się w planowaniu leczenia przy pomocy ortodonty, protetyka, implantologa oraz periodontologa.

 

 

Bielsko-Biała

 

Centrum Medyczne San-Medical – klinika powstała w 2012 i specjalizuje się w przeszczepie włosów oraz chirurgii estetycznej. Na czele kliniki stoi dr Artur Sandelewski – specjalista chirurgii ogólnej, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej. Doktor Artur jest członkiem ISHRS – elitarnego międzynarodowego stowarzyszenia specjalistów chirurgii odtwórczej włosów. W ramach indywidualnego podejścia do każdego pacjenta dla gości z zagranicy centrum oferuje raty, akomodację, zniżki w niedalekim hotelu Dębowiec, oraz bezpłatne transfery z i do okolicznych lotnisk. Gwarancją bezpieczeństwa i komfortu są najlepszej klasy aparaty nowej generacji oferujące małoinwazyjne zabiegi. Klinika posiada na wyposażeniu min.: WAW FUE System, zimny laser Erchonia, laser chirurgiczny  CO2, urządzenie do liposukcji N.I.L. Klinika Dr Sandelewskiego zajmuje się męskim i damskim kompleksowym leczeniem łysienia androgenowego, oraz innych schorzeń. San-Medical oferuje przeszczep włosów nowoczesną metodą WAW FUE System, z długotrwałymi i szybko widocznymi efektami. Rozmieszczenie włosów jest równomierne a metoda nie zostawia żadnych blizna na skórze pacjenta.

 

 

 

PODSUMOWANIE

 

 

Polski rynek usług medycznych dla turystów jest bogaty w usługi, oferty, kliniki i niepubliczne zakłady szpitalne o najwyższej jakości usług wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę medyczną niezależnie od miasta ich ulokowania. Zagraniczny pacjent ma szeroki wachlarz ofert do przebierania i wyboru tej, która najbardziej odpowiada jego własnym potrzebom. Nowe technologie, które są już dostępne w polskich klinikach, tanie dojazdy, zakwaterowania, oraz atrakcyjne ceny usług są atutami naszego rynku usług medycznych, stąd tak wielkie zainteresowanie polską ofertą medyczną.

 

 

 

 

Źródła:

 

Białk-Wolf, Anna. “Potencjał rozwojowy turystyki medycznej”. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Ekonomiczne Problemy Usług 591 (53), 2010, p. 655.

 

Białk-Wolf Anna, Arent Mariusz. “Turyści medyczni w Polsce w kontekście międzynarodowym”. The Central European Journal Of Social Sciences and Humanities (CEJSH). http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.desklight-587f337d-d130-48a3-9ecc-e78680fe29d2

“Medical Tourism Index: Poland”. International Healthcare Research Center (IHRC). Medical Tourism Index 2018. https://www.medicaltourismindex.com/overview/destination-ranking/

Fredriksson, Eglé. “How Poland’s ‚Golden Age’ of Economic Growth is Going Unreported”. Euronews. 25.06.2019. https://www.euronews.com/2019/06/25/how-poland-s-golden-age-of-economic-growth-is-going-unreported-view

“Poland”. EF EPI. EF English Proficiency Index. 2018. https://www.ef.pl/epi/regions/europe/poland/

2015 PISA Results in Focus. OECD 2018. OECD. https://www.oecd.org/pisa/pisa-2015-results-in-focus.pdf

Stan Sektora Szpitali Prywatnych w Polsce – na podstawie informacji i dokumentów finansowych szpitali prywatnych, członków Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych, OSSP. OSSP i European Union of Private Hospitals. EDYCJA III, 2018.http://www.uehp.eu/newsletter/201809/files/OSSP_zeszyt2018_REPORT_Private_Hospitals_Poland.pdf

Religioni Urszula i Mateusz. “Medical Tourism Trends in Poland [Trendy w Polskiej Turystyce Medycznej]”. Uniwersytet Mikołaja Kopernika Press. Medical and Biological Sciences, 2015, 29.2, 63-67. https://www.cm.umk.pl/en/images/medical/29_2/7_art.pdf

Lubowiecki-Vikuk Adrian, Diana Dryglas. “Central and Eastern Europe as a Medical Tourism Destination: a Case Study of Poland”. Almaturism. Journal of Tourism, Culture and territorial Development  Vol 10, No 19 (2019). https://almatourism.unibo.it/article/view/8199/9560

Wasik, Zosia. “Medical tourism on the rise in central and eastern Europe”. Financial Times (20) 10.2017. https://www.ft.com/content/24d0e36c-72eb-11e7-93ff-99f383b09ff9

Borek, Ewa. Zdrowie Publiczne i Zarządzanie. “Turystyka medyczna w Europie i w Polsce – stan obecny, bariery rozwoju, perspektywy i rekomendacje dotyczące rozwoju przyjazdowej turystyki medycznej w Polsce”. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2014, tom 11, nr 4 pp. 333-348. http://www.ejournals.eu/Zdrowie-Publiczne-i-Zarzadzanie/Tom-11-2013/Tom-11-zeszyt-4/art/3381/

Łoś, Agnieszka. “Turystyka zdrowotna – jej formy i motywy. Czynniki rozwoju turystyki medycznej w Polsce”. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego 2012, 699: 574- 575.

Lubowiecki-Vikuk, Adrian. (2018). “Consumption of dental services: Medical tourism in CEE”. European Journal of Service Management, 27/1(3), pp. 135-142. https://dx.doi.org/10.18276/ejsm.2018.27/1-16

Lubowiecki-Vikuk Adrian, Dryglas Diana. “Medical tourism services and medical tourism destinations in Central and Eastern Europe – the opinion of Britons and Germans”. Economic Research-Ekonomska Istrazivanja, 32(1), 2019, pp. 1256-1274. https://dx.doi.org/10.1080/1331677X.2019.1627892

Mathijsen, Aneta. “Home, sweet home? Understanding diasporic medical tourism behaviour. Exploratory research of Polish immigrants in Belgium”. Tourism Management. 72, 2019, pp. 373-385. https://doi.org/10.1016/j.tourman.2018.12.009

Alsharif Mohd J., Labonté Ronald i Lu Zuxun. “Patients Beyond Borders: A Study of medical tourists in four countries”. Global Social Policy 10(3) Grudzień 2010, pp. 315-335. Sage Publishing. Reprint in: Research Gate. https://www.researchgate.net/publication/258138233_Patients_beyond_borders_A_Study_of_medical_tourists_in_four_countries

Polskie Organizacja Turystyczna (POT). “Analiza rynków – promocja usług prozdrowotnych”. 2016. http://pot.gov.pl/6-4fundusze-ue/l/program-promocji-uslug-prozdrowotnych/koncepcja-programu-promocji-uslug-prozdrowotnych

Rutkowska, Magdalena. “Clinics in Poland are Successfully Targeting international Patients”. IMTJ. IMTJ – International Medical Travel Journal, 20.02.2019. https://www.imtj.com/articles/clinics-poland-are-successfully-targeting-international-patients/

“List of Countries by GDP (nominal)”. Wikipedia. 18 Oct 2019. https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(nominal)

Tzur, Nissan. “Poland sees boom in tourist numbers”. The First News. 19.06.2019. https://www.thefirstnews.com/article/poland-sees-boom-in-tourist-numbers-822

Nowosielska, Katarzyna. “Turyści medyczni źródłem zarobku dla szpitali”. Prawo.pl 31.08.2018. https://www.prawo.pl/zdrowie/turystyka-medyczna-przyciaga-pacjentow,295043.html

 

Stępniak, Karolina. “Rośnie turystyka medyczna w Polsce”. horecanet.pl – portal branżowy. 23.10.2010r. http://www.horecanet.pl/rosnie-turystyka-medyczna-w-polsce/

 

“Rośnie turystyka medyczna w Polsce-pacjentów z zagranicy przyciągają ceny i nowe technologie”. ISB Zdrowie. isbzdrowie.pl. 22.10.2010r. https://www.isbzdrowie.pl/2019/10/rosnie-turystyka-medyczna-w-polsce-pacjentow-z-zagranicy-przyciagaja-ceny-i-nowe-technologie/

“W ostatnich latach – dynamiczny wzrost wynagrodzeń i płacy minimalnej” [Recent Years – Dynamic Increase in Salaries and Minimum Wages]. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Gov.pl. 12.05.2019. https://www.gov.pl/web/przedsiebiorczosc-technologia/w-ostatnich-latach-dynamiczny-wzrost-wynagrodzen-i-placy-minimalnej

“Nadchodzą zmiany w polskiej stomatologii”[Changes in Polish Dentistry are Coming]. Business Insider Polska. 21.02.2019. https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/nadchodza-zmiany-w-polskiej-stomatologii/3ep4ht3

Jankowska, Agata. “Powiększanie piersi i odsysanie tłuszczu. Ile wydaje się na chirurgię plastyczną?” Wprost. Wprost.pl. 26.07.2019r. https://www.wprost.pl/tylko-u-nas/10236740/powiekszanie-piersi-i-odsysanie-tluszczu-ile-wydaje-sie-na-chirurgie-plastyczna.html

Rutkowska Magdalena: Turystyka medyczna w praktyce czyli jak skutecznie pozyskać pacjenta zagranicznego [Medical Tourism in Practice – How to Effectively Gain A Foreign Patient]. Wydawnictwo MEDICAL TRAVEL PARTNER, Warszawa 2016.